Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić sastao se danas u Sarajevu s rezidentnom koordinatoricom Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini Arnhild Spence, a u fokusu razgovora bili su razvojni projekti, socio-ekonomske reforme i buduća saradnja između Vlade Federacije BiH i UN-a.
Tokom sastanka Spence je istakla da Ujedinjene nacije, kroz mrežu od 19 organizacija koje djeluju u Bosni i Hercegovini, godinama ostvaruju uspješnu saradnju s domaćim institucijama s ciljem podrške održivom razvoju i unapređenju kvaliteta života građana.
Posebno je pohvalila rezultate koje je Vlada Federacije BiH ostvarila u aktuelnom mandatu, navodeći da su postignuti značajni pomaci u oblastima smanjenja siromaštva, socijalne uključenosti i realizacije ciljeva održivog razvoja.
Premijer Nikšić zahvalio je na podršci Ujedinjenih nacija te naglasio da je Vlada Federacije BiH u fokus svog rada stavila pitanja životnog standarda građana.
Istakao je da su ostvareni značajni pomaci kroz povećanje minimalne plaće, unapređenje zaštite radničkih prava, poboljšanje položaja penzionera, ali i kroz smanjenje ukupne stope doprinosa, čime su rasterećeni poslodavci i stvoreni bolji uslovi za poslovanje.
Tokom razgovora posebna pažnja posvećena je projektima energetske tranzicije i zaštite okoliša, oblastima u kojima je iskazana potreba za dodatnom podrškom i saradnjom sa sistemom Ujedinjenih nacija.
Sagovornici su također razgovarali o aktuelnoj političkoj i socio-ekonomskoj situaciji u Bosni i Hercegovini te izrazili spremnost za nastavak zajedničkog rada na projektima od značaja za građane i održivi razvoj zemlje.
Izvor:CrnaHronika
What do you feel about this post?
Like
Love
Happy
Haha
Sad
