Opstrukcije sudova: U Vlasenici ubijene hiljade ljudi, a samo tri zločinca osuđena

U Vlasenici će 20. aprila biti klanjana 16. kolektivna dženaza i obavljen ukop za 18 građana bošnjačke nacionalnosti iz ove opštine ubijenih u proteklom ratu.
Predsjednik Organizacionog odbora 16. kolektivne dženaze Mujo Hadžiomerović kazao je za Vijesti.ba da je do sada u Vlasenici obavljeno 1.500 ukopa od ukupno 2.500 ubijenih, dok se još uvijek traga za hiljadu ubijenih.

„U Vlasenici su do sada obavljene dženaze za 372 naša sugrađanina, a ove godine je planirano još 18. Za zločine nad stanovnicima Vlasenice su do sada odgovarala samo trojica pripadnika Vojske RS: prvooptuženi u Hagu Dragan Nikolić zvani Jenki, Goran Višković zvani Vjetar koji je suđen na 18 godina i Dragan Basta, osuđen na 22 godine zatvora“, kaže Hadžiomerović.

On podsjeća kako je ovo veliki broj žrtava da bi do sada samo tako mali broj ljudi odgovarao.

„U zadnje vrijeme, od februara prošle godine do danas, pokrenuto je 11 krivičnih prijava i glavni pretresi su trebali da krenu, ali iz nama nepoznatih razloga se prolongira, što zbog bolovanja pojedinih sudija, što zbog bolovanja jednog od četvorice optuženih u jednoj grupi. Zar nije bilo moguće, po zakonu je to moguće naravno, ali da li postoji volje, da se taj slučaj odvoji, pa da se napokon krene sa suđenjem onim koji su nanijeli toliko zla u Vlasenici“, mišljenja je Hadžiomerović.

Vlasenica je, dodaje on, mala sredina, ali u odnosu na broj stanovnika sigurno se može svrstati u sami vrh po broju zločina nad ženama, jer 800 žena je tretirano od zlikovaca, i naravno da smo nezadovoljni s ovim što su sud i tužilaštvo do sada uradili.

„Imamo dva, tri slučaja u kojima su osumnjičeni pobjegli iz Vlasenice u Srbiju, pa gdje je taj Interpol, zar nije bilo moguće do sada te ljude dobaviti i procesuirati kako bi barem ovo malo naroda što sada živi ovdje odahnulo zbog svega onoga što se i danas čini povratnicima“, upozorava on.

Hadžiomerović napominje kako je Vlasenica teška sredina, te da se zadnja otvorila za povratak.

„Sjetimo se samo da je 16-godišnja djevojčica Meliha Durić ubijena 2001. godine, odnosno snajperom zaklana. To je ništa manje strašno nego slučaj Dragičević koji se desio. Tačno se našlo i oružje iz kojeg je pucano, vještačenje u Francuskoj je dokazalo i ko je vlasnik puške, policija i psi su došli do kuće iz koje je to zlo nanešeno u jednom prigradskom povratničkom naselju, ali eto, ostali su roditelji da iščekuju tu pravdu“, podsjeća naš sagovornik.

Hadžiomerović kaže kako su se roditelji Melihe Durić i Davida Dragičevića u najmanju ruku trebali udružiti, pa zajedno raditi kako bi se pronašli ti koji su to počinili i završili iza rešetaka.

Tokom agresije na BiH, iz Vlasenice, uključujući i Miliće, jer se Vlasenica podijelila poslije Dejtona, na prostoru Srebrenice je ubijeno 8.372 ljudi, među kojima hiljadu Vlaseničana.

„Ovo za što se terete u Vlasenici ovi kreatori zla je jedan mali genocid, ali svakako smo i onom presudom u Hagu za zločine u Srebrenici zadovoljni, jer genocid u Srebrenici je sigurno urađen i nad hiljadu Bošnjaka iz Vlasenice koji su stradali 1995. godine, jer genocid se čini nad stanovništvom, a ne teritorijom. S te strane možemo biti zadovoljni, ali u svakom slučaju, ta količina zla zahtijeva veći broj osuđenih za ono što se desilo u Vlasenici“, zaključio je Mujo Hadžiomerović.

H.LJ

(Vijesti.ba)

Back to top button