POLITIKAParlament RS-a odbio naziv “bosanski jezik”
Zastupnici Domovine tražili su da se u školama u RS-u bosanski prizna kao “jezik koji koriste Bošnjaci”; amandmani nisu prihvaćeni.
Skupština entiteta Republika Srpska (RS) usvojila je danas Zakon o srednjem obrazovanju i vaspitanju, ne prihvativši amandmane većinski bošnjačke koalicije “Domovina”, koji su predviđali uvođenje naziva “bosanski jezik” u tom entitetu Bosne i Hercegovine.
Zastupnici “Domovine” tražili su od Ministarstva prosvjete i kulture da se u školama u RS-u bosanski jezik prizna kao “jezik koji koriste Bošnjaci”, jedan od tri konstitutivna naroda u RS-u i Bosni i Hercegovini.
Zastupnik te koalicije Nedim Čivić upozorio je da učenici bošnjačke nacionalnosti u okolini Zvornika ne idu na nastavu jer im se u školske dokumente ne upisuje bosanski jezik iako je Ustav definirao da Bošnjaci imaju pravo zvati svoj jezik kako žele, prenosi “Beta”.
Ministar prosvjete i kulture RS-a Dane Malešević odgovorio je da se ponaša u skladu s Ustavom RS-a, u kojem je naveden “jezik bošnjačkog naroda”.
Jezici srpskog, bošnjačkog i hrvatskog naroda
U Ustavu RS-a stoji da konstitutivni narodi tog entiteta – Srbi, Bošnjaci i Hrvati – govore jezicima srpskog, bošnjačkog i hrvatskog naroda.
Parlament RS-a danas je, unatoč protivljenju bošnjačkih zastupnika, usvojio i Nacrt zakona o zaštiti žrtava ratne torture.
Usvojen je i Nacrt zakona o oduzimanju imovine proizašle iz kaznenog djela, koji je upućen u javnu raspravu.
Vladajuća većina, predvođena Savezom nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika, prihvatila je odluku o zaduženju RS-a u iznosu 51,3 miliona eura kod Svjetske banke za restrukturiranje Željeznica RS-a.