Dermatolog objašnjava: Kako sunčanje ZAISTA utiče na našu kožu?

Koža izložena suncu gubi kolagen i proteine zadužene za očuvanje elastičnosti i jedrine. Zato je pravovremena zaštita vrlo važna.

sunčanje
SUNČANJEFOTO: PROFIMEDIA
Svaki trenutak sunčanja traži adekvatnu zaštitu
SVAKI TRENUTAK SUNČANJA TRAŽI ADEKVATNU ZAŠTITUFOTO: PROFIMEDIA

Devedeset odsto svih vidljivih simptoma prevremenog starenja kože izazvano je UV zracima. A kako sunce tačno utiče na prevremeno starenje kože, pitali smo specijalistu dermatovenerologije ass. dr sc. med. Srđana Tanasilovića.

– Dugotrajno izlaganje sunčevim zracima dovodi do smanjenja kolagena i drugih proteinskih struktura koje u dubljim slojevima kože imaju zadatak da vezuju vodu i tako koži daju elastičnost i jedrinu. S vremenom, zbog uticaja sunca, koža gubi tu elastičnost i zbog toga izgleda starije. Karakteristična je i pojava fleka i proširenih krvnih sudova – ističe doktor Tanasilović i dodaje da starenje jeste prirodan proces koji se ne može zaustaviti, ali i da nema potrebe da ga ubrzavamo. Žena od 45 godina koja se ne štiti prilikom izlaska na sunce izgleda kao da ima 55.

Koža, kaže doktor, pamti svaki trenutak proveden na suncu. Prvi znaci starenja postaju vidljivi u ranim tridesetim godinama, a osobe koje na vreme počnu da koriste kreme sa zaštitnim faktorom investiraju u budućnost.

– Zaštita od foto-starenja podrazumeva izbegavanje sunca u periodu kad je UV zračenje najjače (od 10 do 16 sati) i mazanje krema sa zaštitnim faktorom. Takođe, važno je i da krema bude adekvatna, odnosno da sadrži foto-stabilne UVA i UVB filtere – napominje doktor Tanasilović.

UV zračenje najveće je od 10 do 16 časova
UV ZRAČENJE NAJVEĆE JE OD 10 DO 16 ČASOVAFOTO: PROFIMEDIA

– Tamna koža je nezdravi trend koji poslednjih godina diktira modna i kozmetička industrija. Ako se vratimo unazad samo nekoliko decenija, u modi je bila aristokratski bleda koža. Činjenica je da koža najlepše izgleda kad je zdrava i kad je foto-starenje kože svedeno na minimum – ističe doktor Tanasilović.

I kada znamo da nam od sunca treba zaštita, često ne znamo koji faktor da izaberemo.

– Od početka proleća do kraja leta treba da se koriste kreme sa zaštitnim faktorom od 30 do 50, a tokom jeseni i zime one sa SPF 15 ili 20 – kaže doktor.

Pored preparata za zaštitu od sunca, žene mogu da koriste i običnu kremu za antiejdž negu.

– Ako vam je to komplikovano, danas na tržištu, srećom, postoje i preparati koji imaju oba svojstva, pružaju zaštitu od sunca, sadrže i biološke filtere koji obnavljaju oštećenu DNK i sprečavaju nastanak bora, a vrše i snažnu hidrataciju kože.

Bojana Đurić za Blic ženu
Back to top button