Autor zabranjivane knjige o genocidu: Srebrenica još progoni Holandiju
Edvin Giltej (Edwin Giltay) autor je knjige „Prikriveni general“ (De doofpotgeneraal), koja je 2015. godine bila zabranjena u Holandiji.
Knjiga govori o holandskom bataljonu u Srebrenici, čiji je jedan pripadnik zabilježio zločine u bazi u Potočarima jula 1995. godine, ali su ti snimci kasnije nestali bez traga u laboratoriju u Hagu.
Prikrivanje dokaza
Giltej u ekskluzivnom razgovoru za „Avaz“ kaže da je u priču o Srebrenici ušao kada je dobio prijedlog da radi kao vojni analitičar i tada se upleo u vojnoobavještajni skandal u svojoj zemlji.
– Riječ je o internoj borbi unutar vojnoobavještajnih struktura, jedne grupe koja je htjela da fotorolne iz Srebrenice ostanu u tajnosti i druge koja se trudila da one izađu u javnost. Ova bitka vodila se u jednoj holandskoj firmi gdje sam radio – rekao je Giltej.
Dvadeset dvije godine nakon genocida u Srebrenici i nakon nedavne presude u Hagu da je Holandija dijelom kriva za smrt 350 Srebreničana, Giltej smatra da je tek sada vrijeme da se njegova država suoči sa svojom prošlošću.
Zabranjivana knjiga „Prikriveni general“
Pozvati ministra
– Ministarstvo odbrane moje države još se drži priče da su fotorolne slučajno uništene, to je priča u koju rijetko ko vjeruje. Nedavno sam pisao predsjednici holandskog Predstavničkog doma Hadiji Arib (Khadija Arib). Ona je lično intervenirala da se moj zahtjev za pojašnjenje slučaja prikrivanja dešavanja u Srebrenici nađe na dnevnom redu parlamentarnog odbora oružanih snaga. Nadam se da će nakon ljetnih praznika parlament odlučiti da pozove ministra odbrane da konačno riješi ovu avanturu – rekao je Giltej.
On je došao u BiH da bi danas u Srebrenici prisustvovao obilježavanju godišnjice genocida.
– Želim iskazati duboko poštovanje prema žrtvama. Potrebno je naglasiti da Holandiju još progoni Srebrenica zbog svega što se desilo – rekao je Giltej.
Važna priča koja je morala biti ispričana
Knjiga Edvina Gilteja jedna je od rijetkih zabranjivanih u historiji Holandije. Autor smatra da je ova važna priča morala biti ispričana, i to ne samo u Holandiji nego i na Balkanu, i baš zbog toga traži izdavača u BiH.
Autor: N. KATICA