Njemački “Spiegel” o sigurnosnom riziku u BiH: Dodik traži otcjepljenje, a Čović treći entitet

Njemački nedjeljnik “Spiegel”, u tekstu pod naslovom “Pastorčad kontinenta”, navodi da Evropska unija gubi svoju privlačnost za stanovnike “prostora između Bosne i Makedonije”

 

“Na Balkanu, u evropskom historijskom kriznom regionu, kontinentu prijeti sigurnosni rizik. Privlačna snaga EU opada, nekadašnja nacionalistička retorika se vraća. Kada bi postojala zajednička evropska spoljna i odbrambena politika, njen najveći test bi bio trajno smirivanje Zapadnog Balkana”, piše u članku novinara Valtera Majera i Jana Pula, podijeljenom na tri poglavlja posvećena Kosovu, Makedoniji i Bosni i Hercegovini.

Treće poglavlje teksta posvećeno je Bosni i Hercegovini, a ovi su neki od najzanimljivijih pasusa posvećenih aktulenim prilikama u našoj državi.

“Srbi, Hrvati i Bošnjaci se i dalje bore jedni protiv drugih pod zajedničkim krovom svoje federacije. Republika Srpska prijeti otcjepljenjem i planira da iz školskih udžbenika izbriše poglavlje o genocidu nad 8.000 muslimana u Srebrenici.

Nakon što su SAD vazdušnim napadima okončale genocid nad muslimanima, natjerali su tri zaraćene strane da u Daytonu potpišu mirovni plan. On važi i danas. Problem je u tome što je planom utvrđena etnička podjela. Bosna i Hercegovina je podijeljena na srpski dio – Republiku Srpsku – i federaciju koju čine bošnjački i hrvatski kantoni.

Političke funkcije se dodjeljuju po komplikovanim principima pariteta. Neke institucije su trostruko prisutne, na primjer, elektrodistribucije, penziona osiguranja, vodovodne mreže”, navodi se u tekstu, a potom se dodaje: “Ni EU sa razvojnom pomoći vrijednom milijarde nije mogla da promijeni činjenicu da je Bosna i Hercegovina država koja loše funkcionira. Njeni stanovnici uglavnom ne pokazuju interesovanje da se angažiraju za zajedničko dobro (…)

Da bi zabašurili zastoj, bosanski političari se i dalje služe nacionalističkim jezikom 90-ih. U Republici Srpskoj tako predsjednik Milorad Dodik već godinama traži otcjepljenje, a to je povreda Daytonskog sporazuma. A u hrvatskim kantonima Dragan Čović se zalaže za formiranje trećeg, hrvatskog, entiteta, sa izgledom na pripajanje Hrvatskoj koja je članica EU.

Evropska unija, sila-zaštitnica i sponzor hladnog bosanskog mira, o tome – šuti.

U tekstu se zaključuje da je na Balkanu primjetno “odstupanje od Evrope iako nema rata”.

“U rano ljeto 2017, na Zapadnom Balkanu nema rata; nema ni stanja koje bi ličilo na građanski rat. Ali, na potezu između sjeverne Hercegovine i Ohridskog jezera, jasno se vidi odstupanje od evropskog projekta.

To što je EU kao simbol sigurnosti i blagostanja izgubila privlačnu snagu i utjecj, jeste razumljivo, ali je i opasno”, zaključuju autori.

Bportal

 

Back to top button